Buduj Liberec, posílíš mír!

21.01.2019

Přesně pod tímto heslem vyrostl v roce 1951 v Lidových sadech lesní amfiteatr, lidově řečený Amfík. Pamětníci na něj dodnes vzpomínají jako na místo, kde seděli na lavičkách s kelímkem piva v ruce, dávali si buřty, usmívali se nad chichotáním veselých holek. Na projevy papalášů, které tamním akcím pravidelně předcházely, si vzpomene jen málokdo.

Masové akce v Lidových sadech, ke kterým v minulosti patřily například Slavnosti dnů osvobozeného pohraničí, stály za spuštěním výstavby přírodního divadla. Ukázalo se totiž, že venkovní prostor u PKO podobným záležitostem absolutně nedostačuje. Na jaře 1951 proto v nedalekém lese vypukla akce Buduj Liberec - posílíš mír. 10. března nastoupili před radnicí nadšení brigádníci, kteří se po nezbytném politickém projevu vydali kácet stromy do Lidových sadů. Amfiteatr pro 35 tisíc lidí se stavěl i v noci. Budovalo se jeviště a stupňovité hlediště. Z Machnína se přivezla mauthausenská žula, která zde byla uložena už od války. Původně měla posloužit při výstavbě tzv. Hitlerovy dálnice. Vše muselo být dokonale připraveno na vystoupení Alexandrovců 22. června. Povedlo se. Vystoupení sledovalo neuvěřitelných 40 tisíc lidí.

Po třiceti letech využívání začal areál chátrat. V rámci akce "Z" proběhla rekonstrukce. Provozní objekt nahradila panelová budova s bufetem a šatnami. Jeviště zakryla plachta připnutá a kovové konstrukci. Počet míst v hledišti se snížil na 15 tisíc. Odehrávaly se zde nejn koncerty, ale také nejrůznější propagandistické akce, například Slavnosti míru a přátelství. K velkému nadšení Liberečanů dostala prostor i německá skupina Puhdys a český Olympik. Pak ale začala zlatá éra amfiteatru upadat.

K silnému chátrání došlo v roce 1990, kdy bylo definitivně jasné, že tento areál již nemá využití. Mnoha Liberečanům ale amfik chybí a jsou pro jeho alespoň částečnou obnovu, přičemž nedaleké Lesní koupaliště se obnovit podařilo. Myslíte, že má cenu snažit se o znovuvzkříšení přírodního divadla? Napište nám svůj názor na: info@zmena.cz

Zdroj: kniha Procházka do Lidových sadů