Do Jablonce se chodíme učit, jak se to má dělat

19.03.2019

Parafráze nechvalně známého výroku je přiléhavým popisem liberecké atmosféry. Vtipy Liberečanů trefujících se do svého menšího souseda přestávají být vtipné, protože v Jablonci dělají dobře mnoho věcí, které my v Liberci neumíme, nebo z nějakých důvodů umět nechceme?

Jindřich Gubiš (Změna pro Liberec) 

Příklad první: 

Odbor, v jehož příslušnosti je mimo jiné starost o bohaté kulturní dědictví památníků, soch a obecně výtvarného umění ve veřejném prostoru Jablonce nad Nisou, se intenzivně a na profesionální úrovni stará o odkaz s vysokou kulturní hodnotou. Osobně jsem měl možnost se přesvědčit, že iniciativa ze strany úředníků přesahuje nutnou minimální hranici povinnosti a dávají do práce kus sebe. V Liberci jsme od roku 2015 podobně erudovaný odbor měli také - Odbor ekologie a veřejného prostoru, který se velice citlivě a zároveň s vervou staral o to, aby to v Liberci vypadalo k světu. Po třiceti letech úpadku a nezájmu o veřejný prostor se konečně začalo blýskat na lepší časy. V tuto chvíli není ale vůbec jasné, jestli bude moci pokračovat ve své správným směrem rozjeté práci. 

Příklad druhý: 

V Jablonci fungují tři kina, z toho jedno hojně (a ve velké míře Liberečany) navštěvované kino letní a dále kina Junior a Radnice. V Liberci nemáme ani jedno takové. Máme zde dvě multikina, která uspokojí určitou část diváků, ale co ti, kteří chtějí chodit do kina s nemainstreamovou produkcí? Co mají dělat ti, kterým se při pohledu na do koberce zašlapaný popcorn dělá zle? Ti, pro něž není kulturním zážitkem zhlédnout laciný/draze zaplacený film? Ti musí jet "potupně" tramvají do Jablonce a vtipy o Jablonci si každopádně odpustit. Liberečané patrně hodně spoléhají na svého souseda, když nechali upadnout Lípu a teď jejich zvolení zástupci zařízli, alespoň dle sníženého ročního příspěvku na provoz, i progresivní projekt kulturního středobodu - Varšavy. O Letním amfiteátru, který podléhá náletovému stromoví, ani nemluvě.

Příklad třetí: 

Máme tu smůlu, že od doby, kdy v Liberci vznikaly úžasné, funkční a architektonicky hodnotné počiny, uběhlo už hodně let a stavby s po léta zanedbávanou údržbou (k údivu některým) dosluhují. Je nesmysl zde psát výčet takových staveb. Kdo je z Liberce ví a kdo není, tak ať to raději neví, abychom se nemuseli my, rodilí Lliberečané, před svými kamarády z jiných měst stydět a říkat, že nejsme úplně z Liberce, ale třeba z Vratislavic - libereckého městského obvodu - kde se také stydět nemusejí. 

Jednou z takových staveb, která splňovala svůj účel a zároveň byla vymazlená po stránce architektonické a výtvarné, a i přes všechnu snahu jí totálně vizuálně zostudit a zničit, počínaje lacinými reklamními poutači a piedestálem na automobil konče, je stále liberecký bazén stavbou, která svojí originalitou všechny tyto útoky ustává. Poslední podpásovkou, i s přihlédnutím k mizerné finanční situaci města, byla neospravedlnitelná snaha jej srovnat se zemí. Bourání hodnotného a stavění běžného, šedivého... Nakonec bazén k zemi nepůjde a čeká ho rekonstrukce. Logicky se nabízí, aby se uvedl do provozu svými parametry velkorysý bazén při ZŠ na Františkově, ale jeho obnovu raději pošleme k ledu. A budeme co? Ano, budeme jezdit tramvají do Jablonce kolem lékárny, do města, kterému říkáme předměstí a přitom je v mnoha ohledech více městem, než náš Liberec.

Jindřich Gubiš (Změna pro Liberec) 

Jindřich Gubiš je předsedou Spolku za estetiku veřejného prostoru, dále také předseda Správní rady fondu kultury a cestovního ruchu. Jeho srdce bije pro Liberec, jeho tématem je veřejný prostor.


Co už udělal:

Založil spolek, který se snaží přispět ke zlepšení stavu veřejného prostoru v našem městě.

Co má v plánu:

Prosadit "procento na umění" z rozpočtu staveb financovaných z veřejných prostředků. Eliminovat reklamní smog v našem městě, zejména v památkové zóně. Podmínit developerské projekty starostí o okolí stavby (zeleň, odpočinkové zóny). Navýšit prostředky na kulturu.

Proč je ve Změně: "Chci být v týmu lidí, kteří přicházejí s konkrétními nápady, jak zlepšit život v Liberci a mají odhodlání a schopnost tyto nápady realizovat."