Jak nevyschnout?

12.03.2019

Voda pro lidi i pro přírodu. Zacházení s vodou ve městě se většinou omezuje na to, jak dostat pitnou vodu dovnitř a ostatní co nejrychleji ven. Potřebujeme pravý opak: co nejvíc vody na místě udržet.

Ubývání podzemní vody, období sucha a přívalové deště, spojené s povodněmi. To je realita, ve které žijeme. Její příčinou jsou klimatické změny a nehorázné nakládání s půdou. Obojí máme šanci ovlivnit, nakládání s půdou je ale víc v naší moci a vyplatí se na něj soustředit. Hlavní problém jsou obrovské lány monokultur bez rozčlenění mezemi, meliorace, používání těžké mechanizace, chemizace půdy, napřimování a regulace potoků a řek. Významné je i zastavování půdy silnicemi, parkovišti, halami a domy. Zemědělství i stavebnictví musí být mnohem uvážlivější, jestli si chceme uchovat přijatelné podmínky pro život.

Víme už docela dobře, co a jak bychom měli dělat, aby se v krajině i ve městech udrželo více vody. Reálně se však zatím neděje skoro nic. A nejde ani o peníze, spíš o neschopnost uvažovat jinak o tom, co znamená rozvoj a jak účelně vynaložit omezené prostředky a čas, které máme k dispozici.

Pokud se o vodu v krajině a ve městě zajímáte, zveme vás na veřejnou debatu ve středu 20.3. 2019 od 16:30 ve velkém sále Krajské vědecké knihovny. Vstup zdarma.

Má smysl budovat za miliardu přivaděč pitné vody z Jizerských hor do Bílého Potoka a přetahovat se o vodu s Libercem? Je možné zadržet dostatek vody v krajině? Představení projektů, diskuse s odborníky.

Veřejná debata k tématu sucha, nakládání s krajinou a zajištění dostatku vody pro lidi, pro zemědělství, pro lesy a další ekosystémy. Budeme mluvit především o oblasti Frýdlantska a Hrádecka, které jsou navíc zasažené únikem podzemní vody do důlní jámy Turów. Téma se však týká celého regionu a města Liberec zvlášť.

Zve zastupitel Josef Šedlbauer.