Peníze jen pro vyvolené, Kino Varšava má smůlu

01.03.2019

Kino Varšava dostalo na zastupitelstvu 28. února 2019 hned dvě facky. Spolek Zachraňme Kino Varšava se vzorně stará o majetek města, který byl léta zanedbáván, před časem skoro prodán (v době kdy vládli městu Starostové pro Liberec a Jiří Šolc, který prodej prosazoval, byl ekonomickým náměstkem) a nyní zde spolek provozuje celoroční program s širokým záběrem častokrát i pro menšinovou veřejnost (město potřebuje i kulturu, která se do multikin nikdy nedostane). Už velice pěkně obnovili zdejší stylovou kavárnu ve foyer kina a nyní je připraven projekt i na jeho celkovou rekonstrukci, který má platné stavební povolení. Bohužel nevyšla dotace, ale minulé vedení vyčlenilo na tuto akci 20 mil. Kč a letos se mohlo začít.

I přesto, že dokončení rekonstrukce měli Starostové v předvolebním programu, nestane se tak neb tyto prostředky z letošního rozpočtu vypadly a projekt se minimálně odkládá. 

"V dalším bodě si spolek Zachraňme kino Varšava požádal o provozní dotaci ve výši 600 tis. Kč (stejně jako v loňském roce, kdy ji dostal) na to, aby mohl fungovat po celý rok a připravovat zde další kvalitní program. A ač se převážně Starostové před volbami za kino Varšava bili, rádi se tam nechali fotit i prezentovat, nyní prostřednictvím Ivana Langra předložili a schválili dotaci jen v poloviční výši 300 tis. Kč. Můj protinávrh na udržení dotace v původní výši 600 tis. Kč neprošel (1,4 mil. Kč pro filmaře, kteří budou ve městě natáčet film o drogové mafii, se však v dalším bodě našlo bez problémů). Snad se ještě vůle vedení města změní - provozní dotace bude dorovnána a projekt celkové rekonstrukce nepadne úplně pod stůl." Říká zastupitel za Změnu pro Liberec Ondřej Petrovský.

Úředníkům se ale platy zvýší o 20 procent

Přestože Starostové uplynulé roky kritizovali Změnu, že nemá výsledky a ve vedení města si vede špatně, po volbách je najednou vše jinak. Jsou to opět Starostové, kteří mluví o tom, že město si asi nebude moci dovolit realizovat všechny dotační projekty, které Změna připravila, protože nebude mít peníze na dofinancování. Důvod? Projektů je najednou prý moc...

Starostové se tak chytili do vlastní pasti, kdy v rámci své kampaně zavalili Liberec růžovými plakáty se sděleními, že oni v žádném případě nepodpoří zadlužování města. Na tomto případě je vidět poněkud pokrytecká politika, která Liberečanům slíbila už žádné zadlužování, ale zapomněla říct, že to bude na úkor dotací. Ano, možná se nenavýší dluh, ale město může opět přijít o stovky milonů dotací na opravy a zhodnocení svého majetku. Když končilo minulé období IPRM, město tak nevyčerpalo celých 240 mil. Kč. V té době byli ve vedení města právě Starostové a projekty měli na městě na starosti pánové Vereščák a Čech. Bude se situace opakovat?

Ještě větším překvapením je to, že neúnavná kritika Starostů o tom, jak Změna navyšuje počty úředníků, se poté, co jsou Starostové u moci, změnila ve fakt, že na příští rok chtějí Starostové na platy utratit o celých 20 % více než loni!

Co se týče konkrétních výhrad k rozpočtu, vadí nám:

  1. Dotační fondy pro neziskové organizace zatím nedostaly ani korunu. Proto chceme, aby byly tyto fondy naplněny nejpozději v září, aby sportovní, kulturní a jiné liberecké organizace měly peníze na svou činnost na další rok včas.
  2. Nárůst mzdových prostředků ze 166 na 197 mil. Kč je nárůst o 30 mil. Kč + dalších 10 mil. Kč na sociální a zdravotní odvody. Změna navrhovala již v roce 2017 provést komplexní personální audit na radnici. Tomu zabránilo ANO s podporou Ivana Langra s odkazem, že audit bude po volbách. Nic takového se ale nechystá. Zcela na okraj pak uvádíme smutnou skutečnost, že tajemník Čech nebyl schopen ani za 14 dnů dodat členům finančního výboru potřebné podklady, z čeho tento nárůst vychází.
  3. V příjmech města se již počítá s 20 mil. Kč za prodej pozemků na autobusovém nádraží, ačkoliv nic takového zatím schváleno není. Tyto strategické pozemky města by podle nás měly zůstat městu.
  4. Nejsou letos žádné peníze pro fond na obnovu památek, žádné peníze do fondu na rozvoj cyklodopravy a žádné peníze na obnovu Kina Varšava, ačkoliv již loni bylo pro kino vyčleněno 20 mil. Kč. Zcela nedostatečné jsou také peníze na opravy chodníků a silnic.

Rozpočet také nepřináší žádné peníze na zvýšení klíčového příjmu města, a to je zvětšení příjmů z tzv. rozpočtového určení daní (RUD). To se neudělá samo a zde je naše třetí výhrada ke Starostům... Když jsme v minulém období předkládali návrh, který počítal s vytvořením koalice měst za účelem změny tohoto zákona, chtěli jsme na to vyčlenit 2 mil. Kč na potřebný lobbing, Starostové byli proti. Spolu s ANO se jim náš návrh podařilo zablokovat. S ničím novým ale zatím nepřišli a město jen ztratilo další dva roky. Bez změny RUD se Liberec přitom ze svých problémů nevyhrabe. Jako Změna o tom mluvíme již několik let. Zdá se ale, že to některým našim kolegům z jiných stran již dochází.

Jan Korytář k tomu říká: "Starostům jsme město předali v lepší kondici, než ve které jsme ho přebírali. Snížením úroků u dluhu města Liberec ročně šetří 20 mil. Kč. Nové vedení má k dispozici desítky projektů, na které je možné získat, zejména z IPRÚ, stovky milionů dotací, a pak je tu ještě jedna zajímavá skutečnost - nové vedení města od nás také převzalo více než 300 mil. Kč na účtech námi založeného Fondu rozvoje. Po započtení této částky je pak jasné, že Změna město předala s menšími dluhy, s mnoha rozpracovanými projekty, a že nové vedení města má tak mnohem lepší pozici, než jsme ji měli v roce 2014 my."