Růžovky vyjedou do ulic na apríla

22.03.2019

Oblíbená sdílená růžová kola vyjedou letos do libereckých ulic 1. dubna. Projekt, který loni nastartovala Změna pro Liberec, a který byl pod palbou kritiky současného vedení města, se letos rozšíří o dalších 40 kol, bude jich tedy rovných 100. Rozšíří se i zóny, bude víc stojanů.

V roce 2018 si lidé Rekola vypůjčili celkem 43 205krát. Jejich oblibu nelze popřít. Ve Změně doufáme, že dotáhneme do konce i další plány, které s cyklodopravou v Liberci máme...

Cyklodoprava a sdílení kol mají smysl i v Liberci

Cyklodoprava a její podpora byla pro většinu politiků v minulosti jen povinnou součástí předvolební kampaně. Po volbách se na většinu slibů jaksi zapomnělo. Pro nás je ale podpora cyklodopravy důležitou součástí zvyšování kvality života v našem městě. A co jsme pro to tedy udělali?

Nejvíce viditelnou změnou jsou růžová kola od firmy Rekola. Pomocí jednoduché mobilní aplikace si na 15 minut jízdy po městě můžete půjčit kolo zcela zdarma. Zájem Liberečanů o prvních 60 kol překvapil všechny. Růžovky zkrátka jedou!

Rozjeli jsme projektování nových tras. Tou hlavní jsou další úseky páteřní cyklostezky okolo Nisy, ale nezapomínáme ani na dílčí úseky po celém městě. Prioritou je napojení centra a velkých sídlišť.

To vše by ale nešlo bez peněz. V rozpočtu jsme proto prosadili vznik speciálního fondu na rozvoj cyklodopravy, do kterého město každoročně vkládá 2 mil. Kč.

V rámci strategie IPRÚ jsme na cyklostezky vyčlenili cca 40 mil. Kč dotací z EU.

Zapojili jsme se do mezinárodního projektu DEMO-EC, který nám umožňuje načerpat zkušenosti z jiných evropských měst.

Ještě loni (do komunálních voleb) platilo, že jsme získali dotace na další kola pro veřejné využití. 70 nových kol tak nezaplatíme z rozpočtu města, ale z dotace Státního fondu životního prostředí. To je skvělé, že ano?