Třídění odpadu planetu pro naše děti nezachrání, musíme do ulic

15.05.2019

Liberec se připojuje k demonstracím "Rodiče za klima", které vypuknou v Praze, Brně, Ostravě a dalších městech nejen v České republice. Všichni, kterým leží na srdci budoucnost dětí na celém světě, vyjdou z náměstí Dr. E. Beneše do ulic Liberce 16. května v 16:30. Prostřednictvím demonstrace chtějí upozornit nečinnost politiků a velkých společností v boji proti klimatickému kolapsu. Organizátorky protestů z řad běžných občanů, rodičů, požadují, aby autority poskytly veřejnosti pravdivé informace o vážnosti situace a neodkladně přistoupily k dalekosáhlým opatřením, která zamezí nárůstu průměrné teploty Země nad 1,5 stupně Celsia.

"Zprávy, které se v souvislosti s klimatickou změnou objevují, jsou skutečně alarmující - a nemusíme je číst v novinách, vidíme je každý den kolem sebe. Ubývá hmyz, ubývají ptáci, každou chvíli ze světa nenávratně zmizí nějaký živočišný nebo rostlinný druh. Zažíváme sucho a vlny veder, vysychající potoky i studny, vidíme rozpraskanou půdu, usychající stromy. Je to bolestivý pohled, tím víc, že jako rodiče cítíme obrovskou nejistotu a obavu o budoucnost našich dětí," uvádí Anna Kšírová, organizátorka libereckého protestu. Odkazuje tak například na rozsáhlou vědeckou zprávu Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC), jejíž shrnutí v českém překladu lze najít na stránkách Ministerstva životního prostředí (https://www.mzp.cz/cz/souhrnna_zprava_ipcc_2015). 

"Musíme vyvíjet tlak na politiky, aby uznali hrozbu klimatického kolapsu, vyhlásili stav klimatické nouze a začali bezodkladně jednat: přistoupit k razantnímu snížení emisí CO2, pracovat na možnostech udržení vody v krajině včetně opětovného zalesňování a ochrany půdy, upustit od další výstavby takzvaně na zelené louce a spolupracovat celosvětově na přechodu ke skutečně udržitelnému způsobu života. Žluté kontejnery a kompostovatelné zubní kartáčky nás nezachrání," doplňuje spoluorganizátorka Kateřina Čechová.

Organizátorky chtějí tímto pochodem podpořit statisíce mladých lidí po celém světě, kteří pořádají pravidelné páteční protesty proti nedostatečnému mezinárodnímu úsilí v boji proti změně klimatu (Fridays For Future, https://www.fridaysforfuture.org/). Stejně jako studenti a studentky chtějí organizátorky těchto protestů upozornit na nezájem vlády České republiky aktivně prosazovat řešení, která mají šanci katastrofický rozvrat klimatu zastavit. Z ústavy přitom vyplývá naše společenská povinnost hospodařit se zdroji tak, aby byly zachovány i pro budoucí generace. Mladí lidé mají stejně jako generace předchozí právo na budoucnost a možnost těšit se ze života.

Další informace o akci si zájemci mohou najít na Facebooku na stránce události "Rodiče za klima - pro budoucnost našich dětí Liberec", kde se také lze přihlásit k účasti. Demonstraci přímo na místě podpoří zástupci z řad studentů organizujících v Liberci zmíněné Fridays for Future, hnutí Limity jsme my, Greenpeace i veřejně činné osobnosti.

Organizátorky počítají s opakováním a rozšiřováním protestů, pokud nedojde k adekvátní reakci politiků. "Připojte se k nám. Společně máme šanci vyprovokovat skutečnou odezvu, která může udržet svět k životu pro budoucí generace," vyzývají organizátorky.