Liberecký zámek
Sem vložte podnadpis

Liberecký zámek 

stále čeká na své využití

Liberecký zámek je dlouhodobě uzavřen, Liberečanům i turistům. Před rokem 1989 zde byla expozice státního podniku Skloexport, po privatizaci se zámek dostal až k současnému majiteli, kterým je společnost ÚSTÍ DEVELOPMENT. Ta ho spolu s přilehlým zámeckým parkem vlastní od roku 2007. Zámek je zatím v relativně dobrém technickém stavu.


Záměr výkupu mělo projednávat za- stupitelstvo města na svém zasedání v červnu 2017. Bod se bohužel ani nepodařilo zařadit na program jednání. Když si výkup zámku daly některé strany do svého volebního programu, předložili jsme ho na jednání zastupitelstva v červnu 2018 znovu. A opět pro něj hlasovala jen Změna. Proto jsme chtěli výkup prosadit pomocí místního referenda, které se konalo spolu s komunálními volbami v roce 2018. Lidé si odhlasovali, že zámek chtějí, ale referendum bohužel nebylo závazné kvůli nízké účasti.

Proč chceme, aby město zámek koupilo?

Jedná se o významnou památku v centru města, která se při vhodném využití může stát cílem turistůa spolu s obnovou nedaleké galerie také kvalitním kulturním a společenským centrem pro obyvatele města. Chceme se také vyhnout riziku, že tato roky uzavřená památka začne postupně chátrat a na její obnovu v budoucnu bude potřeba mnohem víc peněz než nyní. Snahou Změny je, aby byl zámecký park i do budoucna přístupný pro veřejnost a propojil se s dalšími okolními parky, které jsou ve vlastnictví města.

A co všechno by v zámku mělo být?

Chceme zde obnovit rozsáhlou výstavu skla, vytvořit stálou expozici o česko-německé minulosti našeho města, v horní části jednoho z křídel zámku by fungoval jako za časů Skloexportu luxusní hotel, v kapli se mohou konat svatby i koncerty a ještě zde zbyde dost místa například na městskou výstavní síň, agenturu pro rozvoj cestovního ruchu nebo prostory pro akce pro veřejnost. Znovu by měla začít fungovat i restaurace Kaplanka, která je v relativně zachovalém stavu.

Kolik to bude stát?

Samotný výkup zámku by měl stát do 96,5 mil. Kč. Při úvěru na 10 let jde o roční výdaj cca 10 mil. Kč, což je cca 0,5 % rozpočtu města.

Náklady na správu odhadujeme na cca 5 mil. Kč, odhad příjmů ze vstupného a pronájmů v prvních letech 2,4 mil. Kč, do 3 let chceme příjmy zvýšit tak, aby pokryly provozní náklady.

Srovnání s dalšími výdaji města:

• Výstavba hokejové arény - přes 600 mil. Kč

• Oprava nového magistrátu - 232 mil. Kč

• Nový vchod do ZOO - 65 mil. Kč

• Roční výdaje na MHD - 220 mil. Kč

• Výstavba nového terminálu a parkovacího domu
u nádraží - 160 mil. Kč

Děčínský zámek jako vzor

Zámek v Děčíně
Zámek v Děčíně

V Děčíně byla před mnoha lety podobná situace. Nevyužívaný zámek chátral, dokud jej nezískalo do svého majetku město Děčín. Poté začala jeho postupná rekonstrukce. Dnes již patří zámek Děčín mezi nejnavštěvovanější památkové objekty Ústeckého kraje a je jedním z taháků pro návštěvu tohoto města.