rozkvetlý Liberec
Sem vložte podnadpis

Pamatujete si ještě, jak tisíce krokusů, narcisů a tulipánů loni na jaře rozzářily město? Někdo si řekne maličkost, ale pro nás důležitá. Právě z takovýchto maličkostí se totiž skládají podmínky pro kvalitní život ve městě. Navíc je to jen začátek. Naším snem je, aby za pár let kvetl celý Liberec od jara až do podzimu. Chceme vysázet další desetitisíce narcisů, krokusů a tulipánů. Vytvořit stovky záhonů trvalek a letniček, aby se v našem městě zkrátka dobře žilo.


Liberec má celkem dost parků i přírodních ploch, často ale zanedbaných. Většina parků byla navíc zcela bez výsadeb květin, které jim dokáží dát úplně jinou atmosféru. Soustředili jsme se v první fázi proto na zlepšení stávajících ploch a tři základní věci: opravy laviček, opravy cest a výsadby trvalek i letniček. Potřebujeme ale ještě několik let, abychom dali do kupy všechny parky.

Parky jako přírodní zahrady. Inspirace z Rakouska.

Z Rakouska chceme do Liberce přinést i jeden velmi zajímavý nápad. Před lety tam komusi došlo, že moderní zahrady jsou často bez života. Túje, jehličnany a často sekaný trávník jsou sice zelené, ale moc života v nich není. Tak vznikl koncept přírodních zahrad. Nepoužívá se v nich chemie, je zde hodně kytek. Část ploch se neseká a je ponechána pro brouky, motýly a další živé tvory. Důležitá je přítomnost vodních ploch. Je to vlastně návrat do zahrádek za časů našich babiček. Samozřejmostí jsou i herní prvky pro děti, odpočívadla a lavičky pro dospělé, vše jako na soukromé zahradě. Takovéto plochy chceme začít budovat i na sídlištích a v některých parcích. Až zde vznikne první taková plocha, budou si mnozí říkat, proč to nikoho nenapadlo dříve. Je to jedna z našich vizí, jeden z našich snů...